zdroj obrázka: http://www.freepik.com”>Designed by Freepik</a

Môžem si vylepšiť konverzačné schopnosti aj doma? Určite! Poďme na to. 

 

1. Výber témy.

Vyberte si tému, ktorá vás skutočne zaujíma. Ak začnete s niečím čo vás nudí alebo nezaujíma, veľmi skoro sa demotivujete a skončíte.

V prípade, že chcete vyraziť do zahraničia, pozrite si na YouTube video o vybranom meste či krajine.

Pokiaľ máte špecifickú tému, nájdite ju s najväčšou pravdepodobnosťou na Tedx stránke: https://www.ted.com.

Ak si chcete zlepšiť komunikáciu s klientmi, pozrite si seriál, ktorý sa tejto téme venuje. Pokiaľ chcete zlepšiť vaše profesionálne vystupovanie v angličtine, pozrite si napr. seriál Suits. Ak v slovenčine chrlíte vtip za vtipom a chceli by ste svoj humor prejaviť aj v angličtine, môžete sa inšpirovať hláškami z 2 a pol chlapa. Pre nižšie úrovne odporúčam rozprávky.

Ak chcete poradiť s konkrétnym výberom, napíšte komentár pod článok, alebo mi pošlite správu na: https://www.facebook.com/konverzuj.sk/. Rada vám pomôžem. ?

 Keď už máte vybratú tému…

 

2. Učiť sa slovíčka v kontexte je kľúčové.

Neučte sa slovíčka individuálne nasucho. Ak sa ich naučíte umelo, nebudete vedieť kedy ich používať. V angličtine máme tzv. ´collocations´ – kombináciu slov, ktorá znie prirodzenejšie v reálnom prostredí. Napr. ‘bright idea’ (skvelý nápad). Ak by ste slovíčka samostatne vyhľadali v slovníku, nebudú vám dávať zmysel. V seriály však význam zachytíte.

Ako na to?

Pozrite si jeden diel seriálu bez titulkov, aby ste si ho užili. Potom si ho pozrite druhýkrát aj s titulkami a vypíšte vety so zaujímavými slovíčkami, frázami a hláškami. Tradá – máte slovíčko v kontexte.

Ak je pre vás slovíčko úplne nové, pozrite si jeho význam v iných vetách napr. v Cambridge dictionary alebo v jednoduchšom slovníku Wordreference.

Ako si overíte či sa vaša fráza skutočne používa? Pozrite si skvelú stránku Playphrase.me. Zadajte frázu napr. ´bright idea´ a vypočujte si ju s rôznymi akcentmi a v rôznych kontextoch.

A to hlavné – speaking

 

3. Kým nemáte vlastný štýl, kopírujte.

V angličtine máme heslo „Fake it till u make it“ – ,,Predstieraj, kým to nedáš“. Odkopírujte štýl a prevedenie od herca/herečky, ktorý sa vám páči. Pre začiatok vôbec nie je na škodu mať výslovnosť ako George Clooney alebo Julia Roberts.  Hlášku si púšťajte a opakujte, kým nezachytíte správnu intonáciu a spojenie slov.

Na záver…

 

4. Ukladanie slovnej zásoby.

Pozrite si každý deň 1 diel, a za pár týždňov sa určite dostaví výsledok.  Vždy keď máte chuť, majte pustený seriál ako podmaz pri varení. Frázy sa pravdepodobne budú opakovať a vy si ich budete lepšie ukladať do hlavy. Uvidíte, že ako bonus budete časom vnímať rozdiel a uvedomíte si, že počúvate s porozumením. 🙂