Môžem si vylepšiť konverzačné schopnosti aj doma? Určite! Poďme na to. 

 

1. Výber témy.

Vyberte si tému, ktorá vás skutočne zaujíma. Pripravte si ju o deň vopred. Pochváľte sa a začnite na druhý deň s radosťou.

Ako nájdem dobrú tému? V prípade, že chcete vyraziť do zahraničia, pozrite si na YouTube video o vybranom meste či krajine.

Pokiaľ máte špecifickú tému, nájdete ju na Tedx stránke: https://www.ted.com.

Ak si chcete zlepšiť komunikáciu s klientmi, pozrite si seriál, ktorý sa tejto téme venuje. Pokiaľ chcete zlepšiť vaše profesionálne vystupovanie v angličtine, pozrite si napr. seriál Suits. Ak v slovenčine chrlíte vtip za vtipom a chceli by ste svoj humor prejaviť aj v angličtine, môžete sa inšpirovať hláškami z 2 a pol chlapa. Pre nižšie úrovne odporúčam rozprávky – Bing, Peppa Pig či pesničky pre škôlkárov. Najdete ich ako nursery rhymes. Medzi najznámejšie patria The Super Simple Songs napríklad: https://www.youtube.com/watch?v=LrAtBtQnvCE.

Ak chcete poradiť s konkrétnym výberom, tak mi pošlite správu na konverzuj.sk@gmail.com Rada vám pomôžem.

 Keď už máte vybratú tému…

 

2. Učiť sa slovíčka v kontexte je kľúčové.

Slovíčka sa učte v kontexte. Napíšte si vetu v ktorej sa nachádza slovíčko, aby ste vedeli v akom význame ho môžete použiť.  Ak by ste si písali len slovíčka, nevedeli by ste ich použiť vo vete. V angličtine máme tzv. ´collocations´ – kombináciu slov, ktorá znie prirodzenejšie v reálnom prostredí. Napr. ‚bright idea‘ (skvelý nápad). Ak by ste slovíčka samostatne vyhľadali v slovníku, nebudú vám dávať zmysel. V seriály však význam zachytíte.

Ako na to?

Pozrite si jeden diel seriálu bez titulkov, aby ste si ho užili a zachytili obsah. Potom si ho pozrite druhýkrát aj s titulkami a vypíšte vety so zaujímavými slovíčkami, frázami a hláškami. Tradá – máte slovíčko v kontexte.

Ak je pre vás slovíčko úplne nové, pozrite si jeho význam v iných vetách napr. v Cambridge dictionary alebo v jednoduchšom slovníku Wordreference.

Ako si overíte či sa vaša fráza skutočne používa? Pozrite si skvelú stránku Playphrase.me. Zadajte frázu napr. ´bright idea´ a vypočujte si ju s rôznymi akcentmi a v rôznych kontextoch.

 

3. Kým nemáte vlastný štýl, kopírujte.

V angličtine máme heslo „Fake it till u make it“ – ,,Predstieraj, kým to nedáš“. Odkopírujte štýl a prevedenie od herca/herečky, ktorý sa vám páči. Pre začiatok vôbec nie je na škodu mať výslovnosť ako George Clooney alebo Julia Roberts.  Hlášku si púšťajte a opakujte nahlas, kým nezachytíte správnu intonáciu a spojenie slov.

Na záver…

 

4. Ukladanie slovnej zásoby.

Pozrite si každý deň 1 diel, a za pár týždňov sa určite dostaví výsledok.  Vždy keď máte chuť, majte pustený seriál ako podmaz pri varení a opakujte. Neľakajte sa, že na začiatku nebudete rozumieť. Výrazy sa budú opakovať. Časom budete vnímať rozdiel a uvedomíte si, že počúvate s porozumením. 🙂