Konverzačných kurzov je v Bratislave ako húb po daždi. Ale ako zistiť, ktorý je ten pravý pre Vás?

 Prečo máme toľko jazykových škôl? Lebo každému vyhovuje iná metóda. Ako v živote niekto radšej pozerá filmy, iný číta, ďalší počúva rádio. Tak aj študujeme. Sú metódy, ktoré sú rýchlejšie (Callan, Direct mehod). Ale môžu byť nezáživné, lebo neponúkajú priestor na premýšľanie, gramatiku a otázky.

 1.Stanovte si priority. Nie je možné, opakujem nie je možné, aby vás lektor naučil poriadne VŠETKO (s výnimkou Chucka Norrisa).

 

 zdroj: 4GFs.com

 Je pre vás priorita gramatika, výslovnosť, alebo počúvanie? Vyberte si čo najviac  využijete. Premyslite si, či nie je niečo, čo sa viete naučiť aj sami doma. Napríklad gramatika cez rôzne testy, počúvanie v podobe filmov alebo BBC rádia.

 

2.Cena

Jazykové školy, ktoré ponúkajú kurzy pod cenu musia šetriť na iných nákladoch. Môže sa tak stať, že vás bude učiť lektor bez skúseností, alebo budete mať v skupine viac ako 10 ľudí.

 Ani Chuck Noris by sa nevedel venovať individuálnym potrebám toľkých študentov.  Preto potom máme skupiny falošných začiatočníkov a frustrovaných študentov.

Ak nie ste dravý typ, ktorý sa vie na hodine pretlačiť, tak  si radšej priplaťte a vyberte si kurzy, kde vám garantujú, že v skupine nebude viac ako 8 ľudí.

 

3.Kvalitný lektor

Záleží od vôle lektora, či vás bude učiť  už od prvej hodiny tie správne slovíčka, otázky, ukazovať obrázky, videá, zapojí kreativitu a naučí vás ako sa učiť. Kvalitný lektor je zároveň koordinátor, motivátor, psychológ a herec.

 Dobré jazykové školy sa pochvália svojimi lektormi a na svojich stránkach uvádzajú ich skúsenosti.

Nenechajte sa odradiť, ak je lektor Slovák. Môže učiť rovnako dobre ako native speaker, pretože sa vie vžiť do vašej kože a pozná najčastejšie chyby, ktoré Slováci robia v angličtine. Skúsenosti, záujem a empatia sú to čo hľadáte.

 Naozaj sa dá učiť od prvej hodiny v danom jazyku. V Uruguaji som učila skupinu španielsky hovoriacich dôchodcov v období, keď som vedela povedať po španielsky len „Hola!“. Myslíte, že na mňa hovorili anglicky? Jasné, že nie. Chceli ma spoznať a tak sa museli snažiť pýtať anglicky. Postupom času som sa síce naučila hovoriť lepšie španielsky ako oni anglicky, ale aj tak sa výrazne zlepšili.

 

 4.Testovanie

Pri konverzačných kurzoch je náročnejšie odhadnúť dosiahnutý level. Ale sú aj testy s počúvaním. Gramatika by mala byť zakomponovaná do konverzačných hodín takým spôsobom, že aj keď sa ňou na hodinách detailne nezaoberáte, v teste vám odpovede prirodzene napadnú.

 

 5.Prístup

 Má jazyková škola ďalšie aktivity? Venuje čas svojej stránke, publikuje články, ktoré sú zaujímavé? Zverejňuje linky? Informuje Vás o novinkách?